Kot Syjamski – charakterystyka

Koty syjamskie należą do jednej z ras, najbardziej modyfikowaną przez wpływ ludzi. Wbrew pozorom całkowicie nie były to zwierzęta arystokracie tak jak to jest w tej chwili. Pierwsi koty takiej odmiany, posiadały dosyć ciężkie życie. Spostrzegano je przede wszystkim jako egzotyczne elementy ogrodów zoologicznych a także innych miejsc. Jednak z czasem kot syjamski zaczął stawać się kochanymi kociakami.

syjamski
Syjamski – zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Aby nadać mu zdecydowanie bardziej charakterystyczny wygląd kot syjamski stawał się coraz silniej uszlachetniany przez coraz to większe grona sympatyków tego typu wyjątkowych pupili. zapewne ciężko w to uwierzyć lecz pierwsze kot syjamski posiadał budowę intensywniej zwartą a także mocną. Teraz na pewno każdemu z nas koty syjamskie kojarzą się z wrażliwością oraz wiotkością. Pojedyncza z cech szczególnie rozpoznawalnych są niesamowite tęczówki pupila takiej odmiany.

Ich przepiękny niebieski odcień a także ukośne położenie względem siebie sprawia że spojrzenie takiego kota może być nad podziw przenikliwe. Niestety z racji silnej ludzkiej ingerencji w procesy zmian odmiany, koty te cierpią na poszczególne schorzenia posiadające własne dziedzinę podłoże. Przeważnie spotykane są deformacje w obrębie mostka, dysplazja stawu biodrowego lub też zapadanie się gałki oka. Z powodu szczególnie tragicznych dla czworonoga wad, dowolny opiekun musi dobrze orientować się w sposobie dziedziczenia cech przez rodziców a także zasad krzyżowania osobników. Kot syjamski jest teraz pupilem wrażliwym oraz lubiącym kontakt z właścicielem. Silnie przywiązuje się on do otaczających go osób może cierpieć z racji ich nieobecności.

Artykuł pisany na podstawie http://www.kotywatory.pl/k/syjamskie/

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *